Co navštívit v okolí

Podívejte se na naše tipy na výlety v okolí kempu Štramberk a nepřehlédněte to nejkrásnější a nejzajímavější, co vám region pod Beskydy nabízí.

Štramberk

Štramberk a věž Trúba

Nad náměstím ve Štramberku, na Zámeckém vrchu, se tyčí nepřehlédnutelná dominanta – kamenná věž zvaná Trúba, která je pozůstatkem původního štramberského hradu ze 13. století. Dnes slouží věž jako rozhledna, ze které je  neuvěřitelný výhled na krajinu Podbeskydí. 

Jeskyně Šipka

Volně přístupná přírodní památka Jeskyně Šipka je krasovým útvarem celosvětového významu. V prostoru jeskyní byla v roce 1880 nalezena spodní čelist neandrtálského dítěte a předměty z doby bronzové, řadu z nich můžete obdivovat v místním muzeu Šipka ve Štramberku.

Botanická zahrada a arboretum

Bývalý vápencový lom ve Štramberku prochází postupnou proměnou v botanickou zahradu a arboretum. V okolí antického labyrintu, jezírek a vchodu do nedávno objevené Pouťové jeskyně můžete obdivovat vzácné rostliny a drobnou faunu.

Stará věž - zvonice kostela sv. Bartoloměje

Na svahu Zámeckého vrchu v městečku Štramberk stojí zděná věž s dřevěným ochozem, pozůstatek gotického farního kostela z poloviny 14. století. Objekt s přilehlým prostranstvím je využíván pro pořádání kulturních akcí, koncertů a divadelních představení a je znám jako Amfiteátr pod Starou věží. 

Městské opevnění

Ve Štramberku můžete objevovat větší i menší části původních městských hradeb, které i přes členitý terén ohraničují plochu do nepravidelného pětiúhelníku. Hrad i město založil ve 14. stol. syn českého krále Jana Lucemburského, Jan Jindřich Lucemburský, markrabě moravský. Již od svého vzniku byl Štramberk budován jako městečko s ochrannou kamennou hradbou.

Národní sad

Národní sad ve Štramberku je pro turisty možná méně známým, o to však zajímavějším prostředím a cílem procházek. Na hoře Kotouč se klikatí množství stezek, na kterých vás provází busty, pamětní desky a sochy, připomínajících významné osobností českých dějin. Přijďte si vychutnat klidnou procházku v lese na Kotouči a poznat velikány české historie.

Muzeum Zdeňka Buriana

Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku představuje život a dílo malíře a ilustrátora, rodáka z Kopřivnice, který jako dítě žil ve Štramberku. Obdivovat můžete jeho celosvětově známé malby, ilustrace dobrodružných knih i obrazy s výjevy z pravěku. Mezi nejznámější ilustrace knih patří Lovci mamutů či knihy Karla Maye.

Rozhledna Bílá hora

Na Bílé hoře, která se tyčí nad městy Štramberk a Kopřivnice, můžete vystoupat na rozhlednu připomínající šroubovici DNA s nádherným výhledem na malebnou krajinu Beskyd a městečka a vesnice ležící v podhůří Beskyd. Procházku na Bílou horu můžete spojit s výletem do města Štramberk nebo Kopřivnice.

Koupaliště Libotín

Nově zrekonstruované letní koupaliště najdete na okrajové části Štramberka, v části zvané Libotín, v klidném prostředí mezi lesy Libotínských Pasek, které podtrhují přírodní charakter tohoto místa. V areálu je k dispozici občerstvení, dětský koutek nebo hřiště na plážový volejbal. Koupaliště je vhodně uzpůsobeno pro děti i dospělé.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Národní kulturní památka barokní kostel sv. Jana Nepomuckého pochází z 18. století. Obdivovat jej můžete přímo z náměstí ve Štramberku, jehož je dominantou. Kostel byl původně jednolodní štíhlou stavbou, ke které byla později přistavěna věž (1907-1908). V interiéru můžete obdivovat vzácné sousoší tzv. Kalvárie nebo výzdobu malíře Jana Köhlera.

Váňův kámen

Přírodní památka Váňův kámen je skalní útvar v malém zalesněném remízku na svahu Bílé hory, která je významnou archeologickou a historickou památkou. V roce 1879 byly v této lokalitě objeveny bronzové jehlice a pazourkové nožíky. V 17. století se zde odehrávalo selské povstání. Dnes tento skalní útvar často vyhledávají například horolezci.

Kopřivnice

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice

Nově otevřené muzeum představuje unikátní sbírku nákladních automobilů značky Tatra v nádherně zrekonstruovaném technickém prostoru této fabriky.

Hrad Šostýn

V lesích na Červeném kameni, který se tyčí nad městem Kopřivnice, objevíte vedle obnoveného rybníku pozůstatky původního hradu Šostýn.

 

Lašská naučná stezka

Krajinou Lašska a místních kulturních i přírodních krás vás provede Lašská naučná stezka, která vede napříč Štramberkem i Kopřivnicí. 

 

Muzeum Fojtství

Muzeum Fojtství vám představí zákulisí výroby bryček i luxusních kočárů, které později vedly až ke vzniku prvního automobilu a rozkvět kopřivnické automobilky Tatra. Muzeum představuje také starší lokální historii, prohlédnout si můžete také repliku tzv. Šostýnské venuše, která byla objevena na nalezišti zříceniny hradu Šostýn na Červeném kameni.

Expozice Dany a Emila Zátopkových

V sadu Edvarda Beneše v centru Kopřivnice navštivte nově otevřenou expozici Dany a Emila Zátopkových v Lašském muzeu. Expozice představuje kopřivnického rodáka Emila Zátopka i jeho ženu nejen jako olympijské sportovce a významné osobnosti sportovních dějin, ale také jako obyčejné lidi, kteří mají své radosti i starosti.

Letní koupaliště

Letní koupaliště v Kopřivnici leží v nádherné krajině, obklopeno lesy a uklidňující zelení, na úpatí Červeného kamene. Pro svou původní podobu je kopřivnické koupaliště v současné době nazýváno retro koupalištěm a je stále oblíbeným místem pro letní vodní hrátky. Obnova zařízení, budov a vybavení tohoto prostoru je v současné době připravována.

Nový Jičín

Žerotínský zámek

Budovy Žerotínského zámku ve stylu francouzské renesance najdete v samotném centru Nového Jičína. Obdivovat můžete tři křídla zámku se dvěma nádvořími a dochovanými zbytky atiky s dvojicí nárožních věžic, které jsou dominantou centra města. 

Lesopark Skalky

V lokalitě na Skalkách vznikl lesopark protkaný chodníčky a lavičkami, který tak vytváří příjemnou rekreačně oddechovou zónu. Lokalita zahrnuje i část Hücklových zahrad, v parku najdete vyhlídkový altán se slunečními hodinami, slunný háj či terasy s růžemi a trvalkami.

Příbor

Piaristické zahrady

Zahrady piaristického kláštera v Příboře prošly revitalizací a v současné době jsou v uvedených obdobích a časech přístupné veřejnosti. Prostor zahrad odkazuje na historii místa a filozofii piaristů. Klidné prostředí zahrad je ideální prostředím, ve kterém se můžete věnovat odpočinku, vzdělávání nebo vlastním myšlenkám. 

Rodný dům Sigmunda Freuda

V historickém jádru města Příbor máte příležitost navštívit rodný dům psychologa, neurologa a zakladatele psychoanalýzy a moderní psychiatrie Sigmunda Freuda. Moderní muzejní expozice ztvárňuje psychoanalytické myšlení a její autorkou je pravnučka Sigmunda Freuda – Jana McAdam Freud.